קרוהן, קוליטיס כיבית ושירות צבאי

מועמדים לשירות צבאי? מעוניינים לעשות שירות משמעותי ותורם, אך מאובחנים כחולי קרוהן או קוליטיס? אז איך משלבים בין שירות צבאי לבין מחלות מעי? – על כך במאמר שלפניכם.

קרוהן וקוליטיס כיבית הן מחלות מעי דלקתיות, שהסובלים מהן חווים התקפים ותקופות של רמיסיה והטבה. הסיבות לפרוץ המחלה אינן ברורות במלואן, אך נראה שמדובר בשילוב של גורמים – תורשתיים, סביבתיים, גופניים ונפשיים. המחלה מתפרצת במרבית המקרים בין הגילאים 15-25, וזהו נתון שנכון ותקף בקרב מתבגרים ובוגרים צעירים ברחבי העולם המערבי. מחלות המעי הדלקתיות הן כרוניות, כלומר ברוב המוחלט של המקרים המאובחנים הן אינן ניתנות לריפוי מלא, אך ניתן לטפל בהן ולשפר משמעותית את איכות החיים. חיילים או מועמדים לשירות בטחון שמאובחנים כסובלים ממחלת מעי דלקתית, פטורים משירות צבאי, ונקבע להם פרופיל 21, שפירושו – אי כשירות לשירות.

אף שפטור משירות ופרופיל 21 ניתנים לכל מי שסובל מקרוהן וקוליטיס, גם אם המחלה התפרצה תוך כדי שירות החובה או הקבע, ישנן אפשרויות להתגייס או להמשיך ולשרת, ואף להקל על המצב הבריאותי. חולי קרוהן וקוליטיס שמחלתם יציבה ואינם סובלים מהתקפים חמורים משך תקופה מסוימת, יכולים להתנדב לשירות צבאי או להמשיך בו.

בדרך ללשכת הגיוס – מועמדים לשירות בטחון שאובחנו כחולי קוליטיס או קרוהן ונקבע להם פרופיל 21, יכולים לפנות ללשכת הגיוס וזכאים לבקש לשרת בצה"ל בהתנדבות. הפנייה והבקשה נבדקות במפקדת קצין רפואה ראשי והמלש"ב מזומן לוועדת מתנדבים, לשם ראיון וקבלת החלטה אודותיו. בועדה נידונים תנאי השירות המתאימים למלש"ב המבקש להתנדב, וכן העיסוק הצבאי שעשוי להתאים לו, תוך התאמה למצבו הבריאותי.

תוך כדי שירות צבאי סדיר – כאשר מחלת המעי הדלקתית מתפרצת במהלך השירות הצבאי, ניתן להגיש בקשה להמשך השירות בהתנדבות בהליך דומה, תוך קבלת אישור מוועדת ההתנדבות של חיל הרפואה. גם במקרה זה נבדק המצב הרפואי העדכני, וההחלטה על המשך השירות ניתנת בהתאם.

משרתי קבע בעלי פרופיל 21 – אם קרוהן או קוליטיס אובחנו במהלך שירות קבע, ניתן להמשיך בשירות, בכפוף למצב הרפואי ותוך קבלת טיפול מתאים.

 

איך להקל ולשפר את מצב המחלה?

מחלות מעי דלקתיות מטופלות במגוון אופנים, ברפואה מערבית, רפואה משלימה ובשילוב בין השתיים. טיפול טבעי במחלה, בראי הרפואה הסינית, כולל דיקור סיני, המלצות תזונה ונטילת צמחי מרפא. זהו טיפול מקיף שמביא להקלה משמעותית בסימפטומים, ויכול להקטין את תדירות ההתקפים ואת משכם, ולהקל על מי שנמצאים תוך כדי התקף. הטיפול הטבעי מומלץ כטיפול תומך גם בתקופות של הטבה – הוא מסייע לשמר את מצב הרגיעה, מפחית את מדדי הדלקת, ומשפיע לטובה על חיזוק מערכת העיכול והמערכת החיסונית של הגוף.

החיים עם מחלת מעי דלקתית אינם נעצרים, וניתן לשפר את איכות החיים ורמת התפקוד, כך שניתן יהיה להירתם, להתנדב ולתרום בשירות הצבאי ובכלל. אם אתם זקוקים למנת עידוד ותמריץ, דעו כי בחילות שונים בצה"ל משרתים חולי קרוהן וקוליטיס בתפקידים משמעותיים ביותר – למשל בחיל האוויר כטייסים. המחלה אינה צריכה לעצור אתכם מלשרת שירות משמעותי, אך כדאי לטפל ולשמור על מצב יציב.