שמירה על ביטחון המדינה והאזרחים – איך עושים את זה נכון?

מדינת ישראל משקיעה כספים רבים בשמירה על ביטחון האזרחים החיים בה. אלו מושקעים בטכנולוגיות צבאיות שונות, בהכשרת חיילים במסלולים קרביים, ביצירת מבנים המגנים מפני פגיעה של טילים כגון ממ"דים ומיגוניות וכן בדברים נוספים, שרק יגבירו את ההגנה על האזרחים והחיילים הנלחמים בחזית.

הכשרת חיילים קרביים – מה היא כוללת?

למעשה, חיילים קרביים הם אלו המסכנים את עצמם יותר מכולם, שכן הם חשופים לפגיעות ישירות מצד טרוריסטים ומעבר לכך, הם גם נמצאים בערים בעייתיות וצריכים לאתר מצבורים של נשק ולהחרימם, כל זאת על מנת לצמצם ולהסיר התחמשות כלשהי, שתוביל בסופו של דבר לפיגוע במקום כלשהו בארץ. הם עושים זאת באמצעות הכשרות מיוחדות הניתנות להם על ידי הצבא.

בזכות אותן הכשרות, הם לומדים כיצד לבצע תצפיות, לבצע איסוף מודיעין בזמן אמת, לבצע ניווט, לתפעל נשקים, להשתמש באמצעים טכנולוגיים שונים ועוד.

מעבר לכך ובגלל שאי אפשר רק להסתמך על הצבא, המדינה גם דואגת לאמצעים שיגנו על האזרחים בכל זמן ובעיקר כאשר יש חשש לפגיעות ישירות במבני ציבור ובבתים פרטיים. זה נעשה על ידי הצבת מיגוניות ובניית ממ"דים באזורים שונים, כמעט בכל הערים בארץ. עד לא מזמן, המיגוניות היו קיימות רק באזור הדרום, שספג לא מעט פגיעות טילים, אך כיום ניתן לראות אותן גם באזור המרכז ובצפון, זאת בעקבות הגדלת טווח השיגורים של הטילים.

על מיגונית, מיגון חדר פנימי וממ"ד

מיגונית היא מבנה חזק מבטון מזוין שניתן להעבירו ממקום למקום על ידי שימוש במשאית עם מנוף. שימוש במיגונית יכול להעשות על ידי לקוחות פרטיים וציבוריים. לדוגמה, אזרח שאין ברשותו חדר ממ"ד, יכול לרכוש מיגונית ולשים אותה בחצר ביתו. כך גם מוסד ציבורי או עסק פרטי. המיגוניות מגיעות בגדלים שונים – כך שהמיגונית הכי קטנה יכולה להכיל בתוכה 2-3 אנשים ואילו המיגונית הכי גדולה 8-10 אנשים בתוכה. עלות המיגונית מסתכמת בעשרות אלפי שקלים, שהינה עלות יחסית הוגנת ומשתלמת בהשוואה למיגון חדר פנימי או בניית חדר ממ"ד, שעלותם יכולה להסתכם בכמה מאות אלפי שקלים, בהתאם לגודל החדר.

חסרונות ויתרונות

המיגונית היא אמצעי הגנה בעל עלות נמוכה יחסית, אך מנגד על המשתמשים בו להיות ניידים. במידה ותבחרו למגן חדר פנימי בתוך ביתכם, הרי שמדובר על בנייה מהירה, אך מצד שני, תצטרכו לוותר לחלוטין על חדר אחד בבית ומה שלא יהיה – ההגנה לא תהיה מושלמת כמו ההגנה שתקבלו במידה ויהיה לכם חדר ממ"ד. מעבר לכך, שימו לב שאם בחרתם בבניית חדר ממ"ד, הרי שאתם צפויים לשלם את הסכום הגבוה ביותר ובמקרה שאתם לא גרים בבית פרטי, אלא בבניין משותף, יש לבדוק שכל דיירי הבניין בעד יישום הרעיון של בניית חדר הממ"ד.

בפועל, ניתן לראות שלכל אחד מאמצעי המיגון יש את היתרונות והחסרונות שלו. השקיעו על פי התקציב הכספי שלכם. העיקר שתהיה לכם הגנה כלשהי, במצב של שיגור טילים.