חייל קרבי – הרבה מעבר מחייל

צעירים רבים מתחילים לפני צבא, בדרך כלל כבר בכיתה י'-י"א, להתאמן ולעבוד על הגוף שלהם על מנת שיוכלו להתקבל ליחידה קרבית. צעירים רבים חולמים על הרגע בו ילבשו מדים וישרתו את המדינה, עם זה בשמירה על ביטחונה בימים שבשגרה ועם זה בשדה הקרב בימים של מלחמה, לא עלינו.

קרבי

אפשר למצוא סיבות רבות מדוע צעירים רבים בוחרים בדרך זו, החל ממסורת משפחתית בה נטלו חלק גם אבות, דודים, אחים, דרך הרצון להוכיח לחבר'ה שהם הכי חזקים והכי טובים שיש ועד האמונה שכל אחד חייב לשרת במקום הטוב ביותר ולתת הכל למדינה. אלו הסיבות שבגללן צעירים רבים נרשמים לקורסים ולמסגרות הכשרה שונות לפני הצבא, אשר מכינות אותם לקראת שירותיהם ביחידה קרבית כזו או אחרת.

אך כמו שהם יודעים או יידעו ברגע שייכנסו אל אותן מסגרות ובמקרים רבים כשיגיעו לצבא, להיות חייל קרבי שלובש מדים ומשרת את המדינה, זה לא רק להיות חזק, להיות בכושר או לדעת לירות בנשק. חייל קרבי צריך לדעת שהוא מייצג את המדינה גם בשעות בהן הוא לא נמצא ביחידה שלו. כשהוא נמצא בבית, כשהוא מבלה עם חברים או בכל סיטואציה אחרת.

הכוונה כמובן לכך שהחייל חייב להכיר את חוקי הצבא השונים ולאכוף אותם. אסור לו להשתמש בסמים, לנהוג בפראות, לנהוג באלימות וכמובן לא דברים מעבר לכך. עם זאת, חשוב שהוא ידע גם את הזכויות שלו, הן במקרה והוא עובר על החוק מחוץ לשעות בהן הוא נמצא ביחידה וכן בשעות בהן הוא נמצא ביחידה. בין היתר הוא צריך לדעת שהוא זכאי לייצוג של עורך דין צבאי בכל מקרה, עם כחשוד ועם מעבר לכך.

כיצד שוכרים את שירותיו של עורך דין צבאי?

עורך דין צבאי הוא למעשה עורך דין אזרחי שהתמחה במשפט צבאי ויש לו את הסמכות לעמוד ולייצג במשפטים צבאיים. בעקבות המצב המיוחד השורר בישראל, הרי שלא מעט עורכי דין התמחו במהלך השנים במשפט צבאי ולכן לא צפוי קושי למצוא עורך דין צבאי שייצג חיילים במגוון של אירועים, החל ממשפטים שקשורים לעבירות פליליות, עבירות משמעת או עבירות שקשורות לדיני מלחמה.

הדרך הטובה ביותר למצוא עורך דין שכזה היא באמצעות המלצות של מביני עניין או דרך האינטרנט. חשוב לציין שכל חייל זכאי לקבל ייצוג, ואם אין לו את היכולת לשכור את שירותיו של עורך דין צבאי פרטי מטעמו, הוא זכאי לקבל ייצוג מהסנגוריה הצבאית. חיילים שעומדים בפני מצב בו הם צריכים ייצוג שכזה, צריכים לדעת שאם הם מוזמנים לחקירה, זכותם המלאה לא לשתף פעולה ולשמור על זכות השתיקה עד אשר הם יקבלו ייצוג של עורך דין. כך הזכויות שלהם יישמרו באופן מלא.

לסיכום, להיות חייל קרבי בצבא הגנה לישראל זה לא רק לשרת את המדינה בשדה הקרב אלא גם לייצג אותה בכבוד בכל מקום ולדעת את הזכויות שיש בתור חיילים בצבא.