הערכים והחשיבות של תרומה למדינה

אהבת ארץ ישראל, עם ישראל ומדינת ישראל הם שלושה מהערכים היותר חשובים בהם דוגלת תנועת בני עקיבא, המקום שבו התחנך שר שלום ג'רבי, ראש רשות השירות הלאומי אזרחי, שפעל לאורם של ערכים אלה ובפרט התרומה למדינה במגוון דרכים הן במהלך שירותו הצבאי והן לאחר מכן, בקריירה הציבורית.

בתפקידו הנוכחי, כאמור ראש רשות השירות הלאומי אזרחי, ממשיך ג'רבי כל העת לפעול ברוח ערכי אהבת ארץ ישראל ועם ישראל, ומאפשר לכל מי שאינו יכול להתגייס לצה"ל לתרום בכל זאת למדינת ישראל ולחברה הישראלית באפיקים משמעותיים אחרים.

 

מדוע חשוב בעיני שר שלום ג'רבי לתרום למדינה?

שר שלום ג'רבי גדל במשפחה שמבחינתה תרומה למדינה היא דרך חיים, וכך למשל אביו, הרב ציון ג'רבי, עבר עם כל המשפחה (כולל שר שלום עצמו כשהיה ילד קטן) לכרמיאל כשהעיר רק הוקמה וזאת על-מנת לייסד בה מערך חינוך דתי ערכי.

שר שלום, שלאחר שהות בישיבת ההסדר קרית שמונה התגייס לחטיבת גולני ועם השנים הגיע לדרגת רב סרן (במילואים) בחיל השלישות, מאמין גם הוא שכל מי שחי בישראל מחויב לתרום, בהתאם ליכולותיו ולכישוריו, למדינה – עבור מי שיכול להתגייס לשירות קרבי משמעותי זוהי הבחירה המתבקשת, ולמי שמסיבה כזו או אחרת קיבל פטור משירות בצה"ל לנצל את הזמן לטובת נתינה למדינה במסגרת השירות הלאומי אזרחי שמציע שלל מסלולים ותפקידים שבמסגרתם ניתן לסייע לקשישים, בעלי מוגבלויות, ילדים בעלי צרכים מיוחדים וגם לשאר אזרחי ישראל, ובכך להפוך את החיים במדינה לטובים יותר.

למחויבות לנתינה למדינה יש 3 סיבות עיקריות מבחינת ג'רבי: ראשית, הערבות ההדדית – מדינת ישראל מתמודדת עם שלל אתגרים ובראשם זה הביטחוני, וללא ערבות הדדית ולכידות חברתית שבאה לידי ביטוי בהתגייסות (איש איש לפי יכולותיו הפיזיות והאחרות) לא נוכל לצלוח את מסלול המכשולים בדרך לחיים עם איכות אמיתית.

שנית, תוך כדי נתינה ועשייה למען ארץ ישראל ניתן להבין באמת את המורכבות של החיים בארץ ישראל, ושלישית, שירות בצה"ל וכך גם שירות לאומי אזרחי מעצימים מאוד את האישיות של המתגייס/מתנדב ומוסיפים לה מרכיבים חשובים כמו תפקוד מיטבי גם במצבי לחץ, חוסן מנטלי, אמונה מלאה בדרך ובערכים, ביטחון עצמי רב יותר ועוד – וכל אלה הופכים את הצעירים שמהווים את עתידה של מדינת ישראל לבני אדם מחוזקים ולאזרחים שיובילו את המדינה בדרך המלך.

שר שלום ג'רבי מדגיש שהעצמת האישיות אפקטיבית במיוחד במסגרת שירות קרבי, אולם מאחר שישנם צעירים שמצבם הרפואי לא מאפשר להם להיות חיילים קרביים, ולמעשה לא לשרת כלל בצה"ל, חשוב שתהיה גם אופציה נוספת בדמות השירות הלאומי.

 

איך ניתן לתרום למדינה במסגרת השירות הלאומי אזרחי?

שר שלום ג'רבי מציין כי בפני מי שצה"ל פטר אותו משירות ניצבות אפשרויות רבות במסגרת השירות הלאומי אזרחי, וכי את ההתנדבות ניתן לבצע במגוון מוסדות וארגונים: בתי חולים, בתי ספר, משרדים ממשלתיים, מסגרות למבוגרים בעלי צרכים מיוחדים, משטרת ישראל, מגן דוד אדום ועוד.