הכנה ליום סיירות – כל מה שרציתם לדעת על יום סיירות

יום סיירות – מדריך מקיף

במהלך השנים נולד שם נוסף ליום הסיירות – "יום החלומות". למה? כי עבור אנשים מסוימים מדובר בחלום שלא מתגשם. לאור העבודה שנתקלנו לא פעם ולא פעמים בשלל שאלות בנושא מחניכינו וממלשב"ים נוספים שפנו אלינו החלטנו שהגיע הזמן לענות על כל השאלות במאמר אחד מרוכז שיעשה את כל ההבדל.

 

ראשית – מהו בכלל יום סיירות?

יום סיירות הינו בעצם שלב המיון הפיזי/מנטלי הראשוני ליחידות העילית אותו עוברים מלש"בים (מועמדים לשירות ביטחון) בעלי פרופיל קרבי שמעוניינים להגיע לסיירות המובחרות של צה"ל כשהמרכזיות שביניהן הן סיירת מטכ"ל, שלדג, שייטת 13, יחידה 669 וקורס חובלים. זהו יום שבודק אתכם בשלוש קטגוריות שונות: הפיזית, המנטלית והחברתית. יום סיירות מתקיים פעמיים בשנה – מועד קיץ ומועד חורף, כאשר מועד החורף מתחלק ליומיים.

דגש: שימו לב כי יום הסיירות ממיין גם ליחידת 504 השייכת לחיל המודיעין, ורק באם לא קיבלתם את אחת משלושת היחידות ביום הסיירות יכול מאוד להיות שאתם תקבלו זימון להמשך מיונים ליחידה .

 

מי מנהל אותו?

יום הסיירות מנוהל על ידי ארבעה מגבשים עיקריים:

1.מגבש סירת מטכ"ל: המגבש הראשי שקובע את האקטים ואורכם.

2.מגבש מחובלים: מגבש משנה שאותו לא תשמעו הרבה במהלך אותו היום.

3. מגבש שייטת: שמגיע רק כאשר הוא מוצא בכם פוטנציאל.

4. נציגים מיחידת 504 אשר מסתובבים בקבוצות השונות ובוחרים מתגבשים אשר לא נבחרו לאחת מהסיירות המבוקשות.

לאחר התארגנות וחלוקה לקבוצות אתם תצאו למסע קצר למקום בו הכל יתחיל .

התשתית הכנה לצבא יום סיירות

יום הסיירות מתחלק לארבעה אקטים עיקריים בלבד,אשר מבוססים אך ורק על דבר אחד: תחרות בריאה.

"זאת תחרות אישית" – זה המשפט עליו יחזור המגבש שוב ושוב כדי שהחכמים מביניכם יבינו שזהו יום שלעזור לאחר במהלך אקט לא באמת יתרום לכם בלעבור אותו. (כמובן שהדבר לא נוגד לעזור לשאר המתחרים בזמני המנוחה).

ברוכים הבאים , יום סיירות .

האקט הממיין הראשון : ריצת השלוש קילומטר,שימו לב כי בעבר אורך הריצה היה שני קילומטרים בלבד אך מסיבות הקשורות לסיירת מטכ"ל אורכה היום עומד על שלוש קילומטרים

הדגשים של אדרנלין לריצה הארוכה ביום הסיירות:

1. לפתוח מהר כדי ליצור הובלה ולאחר מכן להתייצב.

2. להציב יעדים במהלך הריצה. הסבר: נניח אם אתם רואים עמוד שנמצא מאה מטר מכם – להציב מטרה להגיע אליו ב-X זמן וכך גם לגבי היעד הבא.

3. כאשר רואים את קו הסיום זה אומר שהוא במרחק של 200-300 מטר מכם ולכן כדאי לפתוח קצב מהיר. 100 מטרים לסוף יש לפתוח בספרינט.

כך תוכלו לחסוך בין 1:30 ל-2 דקות.

לאחר שהתמיינתם בריצה ומי שלא עמד בזמן האידיאלי נשלח חזרה לביתו , הגיע הזמן לבחון מי באמת ראוי לעמוד בגיבוש מטכל/שייטת/חובלים.

יום סיירות, זוז !

אקט ראשון : ספרינטים .

חוויות חניך: עמדנו על הקו כאשר הוא פקד על אחד מאיתנו להניח שם במרחק 30 מטרים מאיתנו , הוא הסביר לנו את מה שאני כבר יודע לרוץ ולהקיף מימין לשמאל, שלושת הסיבובים הראשונים היו חימום בקצב קל ולאחר שהסתיימו ללא התראה מוקדמת, צא!

אקט שני : אלונקה סוציומטרית .

חוויות חניך : לפתוח אלונקה , להניח עליה שישה שקים מלאים ולעמוד בקו, שימו לב אתם רצים מקיפים את השק מימין לשמאל ורק ארבעת הראשונים זוכים להרים את האלונקה ולהיספר , כל השאר לא מעניינים אותנו .

חניך: בספרינטים הובלתי במקום הראשון בזכות הכללים שנתנו לי האמנים של אדרנלין , עכשיו מה שנשאר לי זה לשמור על הכליים אותם למדתי לעניין האלונקה , אחד מהם ….. עכשיו אבדוק האם הוא עובד !

מגבש: צא!

חניך: אני רץ בכל הכוח קדימה , אני מוביל, כאשר אני מקיף את השק מימין לשמאל , הם אחרי , דוחפים, מנסים להסיט אותי מהמטרה, אבל לא הפעם , אני מתיישר ודוחף את הידיים והרגליים קדימה, אני מזנק והאלונקה בידיי, עכשיו מה שנשאר לי לעשות זה להמשיך ככה !

3. התרגיל המשולב ( מקצה זחילות + ספרינטים) :

שימו לב חברים כי בעבר התרגיל היה תרגיל השק הידוע,אך השתנה בעקבות מספר קריטריונים – ההסבר לכך מופיע בהמשך המאמר.

4. חפירת בורות

דגשים :

1. זהו אינו הסדר המוחלט, את הסדר יחליטו המגבשים באותו הרגע וחלקם אף יוסיפו לכם זחילות.

2. זמני האקטים הינם קבועים , בזמן כולל של … מוזמנים להצטרף לאדרנלין ולגלות

דירוג סוציומטרי : לאחר יום הסיירות אתם תשבו כקבוצה ותדרגו אחד את השני לפי התאמה – השאלון הסוציומטרי. לשאלון זה כמובן שמייחסים חלק משמעותי, אך לא כמו ליום עצמו בו המגבשים ניתחו אתכם עד לרמת המקסימום. חשוב לשים לב לנראות שלכם מול המגבשים לפני, אחרי ובמהלך האקטים.

זהו יום הסיירות על כל שלביו משנת 2016-2017 , על מנת לזכות לעמוד באוהל אחת היחידות מטכ"ל , שייטת, חובלים , עליכם לסיים בארבעת המקומות הראשונים , ואף להעפיל למקום הראשון באם המטרה היא סיירת מטכ"ל/שייטת 13 .

כמו שכבר ציינו בפתיחת המאמר זהו יום החלומות של חלק מכם, החלק האדיש, החלק שאומר שהוא רוצה אך לא עושה שום דבר בעניין, אנו אדרנלין כושר קרבי ,הקבוצה המיקצועית והקשוחה ביותר , מעבירים בהצלחה כ30-40 חניכים בכל מחזור יום סיירות שלאחריו הם כמובן מעפילים לארבעת הסיירות המובחרות , מטכ"ל,שלדג,669,שייטת , אז תתעוררו על עצמם כי בזמן שאתם יושבים וקוראים את המאמר הזה הם (החניכים שלנו) כבר מתאמנים כדי לנצח!

אדרנלין – הכנה ליום סיירות

מבנה האימונים שתעברו אצלנו נבנה ממידע שנאסף על ידי מאמנינו וחניכינו שכיום מתפקדים כמגבשים בימי סיירות ובגיבושי יחידות העילית השונות. כך בעצם אנו מתעדכנים ומנתחים בזמן אמת את האקטים אותם תחוו באותם ימי שדה.

באמצעות מידע זה אנו בונים תוכנית אימונים מדויקת המתייחסת למספר קריטריונים:

1. סוג האקט

2. אורך זמן האקט וזמני מנוחה

3. ניתוח אישיות המגבשים

4. המתאר המשתנה

5. רמת המתגבשים הכללית של אותו מחזור

 

מה קורה בתקופה שלפני יום הסיירות המיוחל:

שלב הכנה ראשון – חודשיים לפני יום סיירות:

יחוו החניכים אימוני ים, אימונים שירגילו את שרירי הגוף להתמודד עם חול עמוק ומתאר קשה על מנת להכין אותם לאותו מתאר שהגוף יכיר ביום הסיירות. לאחר שהשרירים התרגלו הגיעה הזמן לעלות שלב.

שלב שני, חודש לפני יום הסיירות:

יחוו החניכים שלוש סימולציות של ימי סיירות שיועברו להם ע"י מגבשים שיכניסו בהם את ההרגשה של התחרות, הדיסטנס, נסיונות השבירה המנטלית ואפילו את הרצון לפרוש, כן שמעתם נכון חברים לא פחות ולא יותר מאשר את הרצון לפרוש.

נחזור לענייננו: ימי הסיירות המדומים יתבצעו כמובן בדיוק במקום בו הם יתחרו בזמן אמת, זאת בכדי לצבור ניסיון ולהכיר לא רק את מהלך היום ברמה הניהולית אלא גם ברמה המוחשית אחד לאחד.

לאחר שעברו החניכים אימוני ים וימי סימולציות מדויקות, אתם מוכנים לשלב האחרון – מקווים שלא חשבתם שהתכוונו ליום הסיירות.

שלב הכנה שלישי ואחרון:

שבוע לפני היום הגדול: יעבור החניך אימון אחד על אחד מול המאמן, אימון בו המאמן ידמה מתגבש ויכיר לחניך שלל התנהגויות של מתגבשים שונים במהלך האקטים השונים של יום הסיירות עצמו. מדובר במגוון התנהגויות שתאלצו לדעת איך להתמודד עמן לטוב ולרע. בנוסף, המדריך יצביע על נקודות לייעול ולשיפור אצל החניך אותן ינתחו יחד עם סיום אימון ההכנה ליום סיירות.

אחרי לא מעט זמן שאתם איתנו וחודשים אינטנסיביים במיוחד שאתם לא תשכחו לנו, יגיע הרגע בו נשמח לבשר לכם חברים יקרים, שאתם מוכנים! הכנה ליום סיירות של אדרנלין עומדת על 100% הצלחה. אנו מקווים שהכנתם את עצמכם לתוכנית האינטנסיבית של הגיבוש.

כפי ששמתם לב זהו מאמר מתומצת מאוד שמעביר לכם את כל המידע בצורה קצרה ועניינית. את הכלים הפיזיים, המנטליים שיכינו אתכם ליום הזה תקבלו כחניכים שלנו בקבוצות השונות. מחכים לכם.

 

הכנה לקראת יום סיירות 2017

מה השתנה בימי הסיירות של השנים האחרונות ומה כדאי לדעת לקראת יום סיירות 2017

המיקום: לאלה מכם שלא יודעים – את יום הסיירות הזה אתם תעשו בחוף פלחמים.

למה? התשובה דיי ברורה, עקב הכמות הרבה של ימי הסיירות שנערכו בשנים האחרונות, הדיונות הלכו ודעכו. הרבה בגלל הספרינטים ותרגיל האלונקה הסוציומטרית שעברו המתגבשים.
כמו כן, מטרת יום הסיירות היא לנפות את החלשים, דבר אשר מצריך תוואי שטח שיעמוד בקריטריונים,  ולאחר שהבינו כי הדיונות לא מתאימות ובעלות שיפוע נמוך מדי, הוחלט לעבור למקום בו החול הרך יעשה את העבודה.

 

זחילות: תרגיל אשר נפתח במקצה זחילה של 30-40 מטרים ,מנקודת הזינוק ועד לנקודת האמצע שם אתם נעמדים וחוזרים בספרינט תוך כדי שאתם צועקים את מספרכם ואת מספר הסיבוב אשר עשיתם למגבשים וחוזר חלילה. כך במשך ** **** שלמות כשהמטרה היא לעשות את מספר הסיבובים הרב ביותר. שימו לב שזהו תרגיל כמעט זהה לתרגיל השקים הקלאסי, רק עם טוויסט בעלילה – זחילה!
תרגיל שהופיע בשנים האחרונות ויופיע גם ביום הסיירות 2017. שימו לב כי תרגיל הזחילות בוחן מספר דברים עיקריים, כאשר אחד מהם הוא התמדה. מי זוחל מהר ומפסיק, לעומת מי שזוחל בקצב אחיד ולא עוצר לשנייה. כמו כן, לא לשכוח כי המטרה היא להתברג למקומות הראשונים, אבל כמו שציינו ישנם שיקולים נוספים, אותם נחשוף כאשר תהפכו לחניכינו .

 

ולסיום – הנוהל החדש, ״הופרש על ידי המגבש״: שימו לי כי בשנים עברו האפשרות לפרוש מהגיבוש הייתה תלויה בשני מצבים: האחד פציעה והשני פרישה עצמאית משיקולים אישיים. לאחרונה נקבע כי מטרת יום הסיירות היא ביצוע מיפוי ראשוני ולאור עובדה זו נתנו למגבשים בעלי הידע, הניסיון והרזומה הצבאי המרשים לקחת את ההחלטה לידיים.
למגבש היום ניתן הכוח להפריש אתכם על דעת עצמו כאשר יחשוב שאתם לא מתאימים.
מה הכוונה ללא מתאימים? זה יכול להיות חוסר התאמה בפן הפיזי , בפן המנטלי, החשיבתי או החברותי. פרטים נוספים והכנה מתאימה בנושא תקבלו באימוני אדרנלין.

 

אזגם לכם בוער בעצמות להיות לוחמים ביחידות העילית של צה"ל – הצטרפו לקבוצה היחידה שבאמת יכולה להבטיח לכם הצלחה.

 

״כי הניצחון דורש הכנה מוקדמת״ – א ד ר נ ל י ן

רוצים להגיע מוכנים ליום הסיירות? השאירו פרטים והצטרפו אלינו:

  

השם שלך (חובה)

האימייל שלך: (חובה)

נושא

ההודעה שלך